Hikmicro Neos NH25L
Code: 4872Related products
Product detailed description
Thermal riflescope HIKMICRO NEOS NH25L brings a new generation of the HIKMICRO platform to an affordable price segment with the motto “A Smart Choice". Highly sensitive 320 × 240 detector with 12 μm pixel pitch and NETD < 18 mK captures even minor temperature differences, integrated laser rangefinder up to 1,000 m with ballistic calculation helps with precise long-range targeting. Algorithms Image Pro 3.0, HSIS, and Sync Pro ensure a smooth and detailed image without freezing caused by the calibration shutter.
Advantages:
- Highly sensitive thermal module NETD < 18 mK (@25 °C, F# = 1.0)
- HIKMICRO Shutterless Image System (HSIS) and Zoom Pro
- Large 0.49" AMOLED display with immersive viewing
- Lightweight 550 g construction, compact and ergonomic
- 1,000m laser rangefinder with ballistic calculation
- Detection range 1,200 m
- Fast start-up in 1 second
- Battery life up to 10 hours
- Quick zeroing via the HIKMICRO Sight app
Seamless image without a shutter:
Traditional thermal imagers use a mechanical shutter to calibrate the image, which regularly interrupts observation. NEOS NH25L eliminates this problem thanks to HSIS (HIKMICRO Shutterless Image System) technology. Sync Pro algorithm reduces latency and ensures synchronized images, so you won't miss a moment of what's happening in front of the rifle. The Image Pro 3.0 processing adds detail and contrast, bringing out animal outlines from the background even in challenging conditions.
Precise Long-Range Accuracy:
The integrated Class 1 laser rangefinder (905 nm) measures target distance with an accuracy of ±1 m within the range of 10–1 000 m. Combined with ballistic calculation and five stored zeroing profiles, you get quick range correction directly in your field of view. The 1 click = 1 cm @ 100 m click value allows for fine adjustment of the shot, and the Freeze Zeroing function facilitates zeroing without tracking recoil.
Zoom Pro and large AMOLED display:
NEOS NH25L operates in a magnification range of 3.5× – 24.5× with Zoom Pro, which digitally interpolates the zoomed image to retain detail and sharpness. The large 0.49" AMOLED display offers an immersive image with high contrast; adjustable brightness, contrast, and tonality (Cold / Warm) ensure comfort in any lighting conditions. Six palettes (Black Hot, White Hot, Red Hot, Fusion, Red Monochrome, Green Monochrome) allow you to choose the most suitable display for the given terrain and type of game.
Recording actions in full quality:
The built-in 64 GB EMMC memory can hold hundreds of minutes of recordings and thousands of images. Function Recoil-activation Recording automatically saves video with every shot, so you won't miss any successful hit. Simultaneously, you can record audio commentary, use PIP (picture-in-picture), and browse the local album directly in the scope. You can easily transfer recordings via USB Type-C or wirelessly to the HIKMICRO Sight application.
Dual battery for all-night operation:
The dual power system combines a built-in lithium battery with a removable 18650 battery, which is included in the package. Battery life reaches up to 10 hours even with the laser rangefinder and Zoom Pro enabled. The external 18650 can be quickly swapped in the field and charged using the supplied charger; the built-in battery is charged by a Type-C cable with QC3.0 support. With a trigger pull, the riflescope is ready to use in 1 second.
Robust construction for any hunt:
The riflescope body is resistant to immersion (IP67 rating) and extreme temperatures from -30 °C to +55 °C. The mount is standard 30mm, center height 32mm. The construction can withstand recoil of 1,000 g / 0.4 ms, so you can confidently mount it on high-caliber weapons. Diopter adjustment -4 D to +4 D and an eye relief of 55mm make the riflescope a comfortable tool for long observation sessions, even for shooters wearing glasses.
HIKMICRO Sight App:
The mobile app allows Quick Zeroing (quick zeroing), firmware updates, remote control, and live image preview, sharing of images and videos, and management of recordings. Connection is established via the riflescope's integrated hotspot – no reliance on internet or signal in the field.
Specifications:
| Model designation | HM-TR32-25Y1G/W1L-NH25L |
| Sensor type | VOx uncooled FPA |
| Sensor resolution | 320 × 240 px |
| Pixel size | 12 μm |
| NETD | < 18 mK (@25 °C, F# = 1.0) |
| Spectral range | 8 μm – 14 μm |
| Frame rate | 50Hz |
| Lens | 25mm, F1.0 |
| Focusing | focus ring |
| Detection distance | 1 200 m |
| Min. focusing distance | 3m |
| Magnification | 3.5× – 24.5× |
| Field of View (H × V) | 7.0° × 5.3° / 12.2 × 9.3 m @100 m |
| Display | 0.49" AMOLED |
| Color palettes | Black Hot, White Hot, Red Hot, Fusion, Red Monochrome, Green Monochrome |
| Exit Pupil | 8mm |
| Eye Relief | 55mm |
| Dioptric correction | −4 D to +4 D |
| Image Pro 3.0 / HSIS / Sync Pro / Zoom Pro | yes |
| Video / Audio / Photo Recording | yes (onboard) |
| Recoil-activation Recording | yes |
| PIP / local album / hotspot / standby mode | yes |
| Storage | built-in EMMC 64 GB |
| Freeze Zeroing | yes |
| Zeroing Profiles | 5 |
| Click value | 1 click = 1 cm @ 100 m |
| Max. Recoil | 1,000 g / 0.4 ms |
| Ballistic calculation | yes |
| Laser rangefinder | Class 1, 905 nm, 10–1 000 m, ±1 m |
| Battery | built-in Li-Ion + replaceable 18650 (included) |
| Battery operating time | up to 10 hours (Zoom Pro and LRF on) |
| Type-C Charging | 5 V DC / 2 A, QC3.0 support |
| Protection Rating | IP67 |
| Working temperature | −30 °C to +55 °C |
| Mounting | standard 30 mm |
| Center Height | 32 mm |
| Dimensions | 345.6 × 86.1 × 75.8 mm |
| Weight | 550g |
| Warranty | 3 years for product, 10 years for detector, 1 year for battery |
Package contents:
- HIKMICRO NEOS NH25L thermal riflescope
- 18650 Battery (1 pc)
- Battery charger
- USB Type-C Cable
- Quick Start User Manual
- Lint-free Cloth
Additional parameters
| Category: | Thermal imaging riflescopes |
|---|---|
| Warranty: | 3 years |
| Image sensor: | 320 × 240 px |
| NETD: | 18 mK |
| Lens: | 25 mm |
| Optical magnification: | 3.5x |
| Detection (m): | 1200 |
| Refresh rate (Hz): | 50 |
| Wi-Fi: | Yes |
| Battery life (h): | 10 |
| Weight (g): | 550 |
| Model: | NH25L |
| Model range: | Neos |
| Manufacturer's marking: | HM-TR32-25Y1G/W1L-NH25L |
Product rating
Be the first who will post an article to this item!
| Manufacturing company : | Hangzhou Microimage Software Co., Ltd. |
|---|---|
| Address : | Qizhi Street No. 625 Hangzhou, Binjiang District 310051 China |
| E-mail : | info@hikmicrotech.com |
| EU representative of the manufacturer : | Microimage Europe B.V. |
| Address of the EU representative : | Dirk Storklaan 3 Hoofddorp 2132PX Netherlands |
| Email of the EU representative : | support@hikmicrotech.com |
